Informator dla pacjenta – Blokada nadoponowa
Wstęp
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, stawów międzykręgowych, dysków, więzadeł i mięśni. Kręgi utworzone są z trzonów, w kształcie walca, i łuków. Trzony ustawione jeden na drugim tworzą kolumnę kręgosłupa a łuki kanał kręgowy, w którym przebiega rdzeń kręgowy.
Rdzeń kręgowy jest główną autostradą po której w jedną stronę biegną polecenia z mózgu do kończyn, a w drugą informacje z całego organizmu do mózgu. Na poziomie każdego kręgu od rdzenia kręgowego odchodzą 2 korzenie nerwowe, które dają początek poszczególnym nerwom czyli drogom obwodowym. Rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe znajdują się w kanale kręgowych osłonięte workiem oponowym.
W wyniku chorób dysku dochodzi do podrażnienia lub częściowego ucisku rdzenia lub korzeni nerwowych. Powoduje to miejscowy stan zapalny i silne dolegliwości bólowe.
Gdy standardowe procedury leczenia nieoperacyjnego (odpoczynek, leki przeciwbólowe, zabiegi fizykoterapii) nie pomagają, może konieczne być zastosowanie blokady nadoponowej. Procedura ta może też być pomocna w dokładnym umiejscowieniu dolegliwości bólowych szczególnie w przypadku gdy schorzenie kręgosłupa dotyczy kilku poziomów.
Definicja
Blokada nadoponowa jest to podanie silnego leku przeciwzapalnego (kortykosteroidu) do kanału kręgowego ponad workiem oponowym, w którym znajduje się rdzeń i korzenie nerwowe.
Działanie blokady polega na miejscowym ograniczeniu stanu zapalnego, zmniejszeniu obrzęku a tym samym zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Zaletą blokady jest możliwość podania leku przeciwzapalnego, a jest nim steroid, w stężeniu większym niż byłoby to możliwe po podaniu doustnym lub dożylnym. Unika się w ten sposób wielu niepożądanych działań ubocznych.
Procedura
Prawidłowo wykonana blokada nadoponowa zależy w dużej mierze od dobrej współpracy pacjenta.
Blokada może być wykonana w pozycji siedzącej lub leżącej. Rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniego poziomu kręgosłupa i umycia tej okolicy specjalnymi środkami dezynfekującymi. Następnie skóra zostaje znieczulona zastrzykiem podskórnym. Po około 1-2 minutach specjalna igła (kateter) zostaje powoli wprowadzona w okolicę nad workiem oponowym. Czynność ta jakkolwiek niebolesna może być nieprzyjemna.
W trakcie wprowadzania specjalnej igły oczekuje się od pacjenta aby nie ruszał się i informował o wszystkich dolegliwościach bólowych szczególnie w nogach. Dzięki temu lekarz może zorientować się czy koniec igły znajduje się w odpowiednim miejscu aby bezpiecznie podać lek. Usunięcie igły oraz założenie opatrunku kończy procedurę.
Pacjent proszony jest o unikanie chodzenia przez około godzinę. Po tym czasie, jeżeli nie występują dodatkowe dolegliwości, może być zwolniony do domu. Nie zaleca się w tym dniu prowadzenia samochodu, picia alkoholu i palenia papierosów.
W niektórych przypadkach ze względu na warunki miejscowe (duże zmiany zwyrodnieniowe, anomalie anatomiczne) lub brak współpracy pacjenta lekarz może przerwać procedurę wprowadzania igły i odstąpić od podania leku.
Ryzyko i niepożądane następstwa
Jakkolwiek blokada nadoponowa jest bardzo bezpieczną procedurą medyczną to należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych następstw jak w przypadku każdej procedury medycznej.
Powikłania dzieli się na ogólne (dotyczące całego organizmu) i miejscowe (dotyczące okolicy podania leku).
Powikłania ogólne:
- reakcje alergiczne na zastosowane środki medyczne,
- zaburzenia rytmu serca,
- nagłe zatrzymanie krążenia,
- drgawki,
- padaczka,
- śmierć.
Powikłania miejscowe:
- uszkodzenie nerwów – ból,
- zaburzenia czucia i funkcji kończyny,
- przebicie worka oponowego i wyciek płynu rdzeniowego – bóle głowy,
- powstanie krwiaka, który może uciskać rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe – ból,
- zaburzenia czucia i funkcji kończyny,
- zapalenie skóry w miejscu wprowadzenia igły – ból,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- infekcja – ból,
- gorączka,
- złe samopoczucie,
- podanie leku na nieodpowiednim poziomie,
- utrzymujące się dolegliwości bólowe – brak poprawy,
- utrzymujące się ograniczenie funkcji.
Przygotowanie
Celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań warto przygotować się do rozmowy z twoim lekarzem, który będzie wykonywał blokadę nadoponową.
Co powinien wiedzieć Twój lekarz przed zabiegiem?
- Czy przyjmujesz jakiekolwiek leki a w szczególności leki rozrzedzające krew – np. aspiryna, warfaryna, clexane lub podobne. Niektóre leki mogą wchodzić w reakcję z lekiem podanym w blokadzie. Leki rozrzedzające krew mogą powodować wystąpienie krwotoku lub dużych krwiaków.
- Czy jesteś uczulony (masz alergię) na:
- lekarstwa,
- plastry,
- jod,
- latex,
- żywność (białko)
- lub może ktoś w twojej rodzinie jest uczulony?